Elektros galios didinimas

Papildoma elektros galia, siekiantiems patogumo savo namuose

Tai itin aktualu elektros energijos vartotojams, gyvenantiems senos statybos namuose. Daugelyje tokių namų elektros instaliacija įrengta be leistinąją naudoti galią ribojančių automatinių jungiklių ar saugiklių, apsaugančių elektros tinklą nuo perkrovimų. Savavališkai pasididinus elektros galią, neįrengiant leistinąją naudoti galią ribojančių automatinių jungiklių ar saugiklių, galimas bendrojo naudojimo elektros tinklo perkrovimas. Dėl šios priežasties prastėja ne tik elektros energijos kokybė, bet ir elektros tinklo būklė, atsiranda reali grėsmė kilti gaisrui.

Elektros įvado galia – ką tai reiškia?

Dabar kiekviename namų ūkyje yra daugybė buitinių elektros prietaisų, kuriems dirbti nepakanka seno elektros įvado galios, o gyventojai neretai nepagalvoję apie pavojų dar neleistinai padidina kištukinių lizdų skaičių. Perkraunami laidai, sujungimai. Dažnai perkraunamo tinklo būklė prastėja daug greičiau nei neperkrauto. Visa tai irgi gali tapti gaisro priežastimi.

Kad nebūtų viršijamos elektros tinklo apkrovos, kiekvieno namo ar buto elektros įvade sumontuojami saugikliai arba automatiniai jungikliai. Jeigu vartotojas nepageidauja didesnės galios, Lietuvoje dažniausiai įrengiami 16 A trifaziai automatiniai jungikliai (jie leidžia iki 8–9 kW apkrovą) arba 16 A vienfaziai automatiniai jungikliai ar saugikliai, leidžiantys 3 kW galios apkrovą. Jeigu įrengtas vienfazis 25 A saugiklis, jo leistinoji apkrova – iki 5 kW. Pagal susitarimą su tinklo operatoriumi, sutartyse gali būti numatytos ir kitos galios, atitinkamai ir kitokio jautrumo apsaugos aparatai.

Ką reiškia tie skaičiai?

Paskaičiuokime: pavyzdžiui, namuose yra keli šviestuvai – 0,5 kW, elektrinė viryklė, orkaitė, mikrobangų krosnelė – 8 kW, du televizoriai – 0,5 kW, skalbyklė – 2 kW, indaplovė – 2 kW, elektrinis virdulys – 2 kW, kompiuteris, muzikinis centras, sulčiaspaudė ir t. t. Visos įrangos bendra galia gali siekti 20 kW, o kai kuriais atvejais – dar ir daugiau. Laimė, kad vienu metu visi prietaisai labai retai kada būna įjungiami ir naudojama galia paprastai būna 60–70 proc. mažesnė. Tačiau jeigu nutinka taip, kad vienu metu įjungiama kone visa buitinė technika, automatiniai jungikliai ar saugikliai atjungia elektros grandinę.

– Tačiau galią galima didinti ne savavališkai įrengiant ,,didesnius automatinius jungiklius ar saugiklius“, bet tik gavus elektros energijos tiekėjo rašytinius leidimus.

– Didinant galias, elektros instaliacijos renovacijos darbai turi būti suderinti su elektros tinklo operatoriumi.

Namo gyventojas, pageidaujantis padidinti nustatytą leistinąją naudoti galią ar pakeisti vienfazį atvadą trifaziu, privalo elektros tinklo operatoriui pateikti jo nustatytos formos paraišką (detalius visų paslaugų suteikimo procesų aprašymus, įkainius, dokumentus ir kitą informaciją galima rasti AB „ESO“ interneto svetainėje arba „MANO GILĖ“ savitarnos svetainėje). Arba pasikonsultuokite su mumis, tai nieko nekainuoja.